U/13/2016 Ustawa o małżeństwie z dnia 29.11.2016

USTAWA O MAŁŻEŃSTWIE
z dn. 29/11/2016
65ad28bdd0
Niniejsza ustawa określa czym jest,wedle prawa, status małżeński oraz jakie wynikają z niego następstwaU/13/2016

ROZDZIAŁ I

ZAWARCIE MAŁŻEŃSTWA
Art.1.
§ 1. Małżeństwo zostaje zawarte, gdy dwie osoby jednocześnie obecne złożą przed sądem, że wstępują ze sobą w związek małżeński.
§ 2. Małżeństwo zostaje również zawarte gdy dwie osoby w obecności duchownego Kościoła Słowiańskiego oświadczą jednoczesną wolę zawarcia małżeństwa podlegającego prawu przedruskiemu i następnie sąd, premier lub minister sporządzi akt małżeństwa. Gdy spełnione zostaną wszystkie powyższe warunki, małżeństwo zostaje zawarte w chwili złożenia oświadczenia woli w obecności duchownego.
§ 3. Takie same zasady obowiązują wówczas, gdy ratyfikowana umowa regulująca stosunki między państwem i kościołem lub innym związkiem wyznaniowym przewiduje możliwość wywołania przez związek małżeński takich samych skutków, jakie pociąga za sobą zawarcie małżeństwa przed sądem, premierem lub ministrem odpowiedzialnym za sprawy wewnętrzne.
§ 4. Dwie osoby będące obywatelami Republiki Przedruskiej przebywające za granicą, mogą zawrzeć małżeństwo przed przedruskim ambasadorem.
Art.2
§ 1. Osoby, dalej zwane osobami, zamierzające zawrzeć związek małżeński powinny złożyć wniosek o zawarcie małżeństwa przed sądem
§ 2. Osoby powinny przedstawić dokument, wydawany przez ministra odpowiedzialnego za sprawy wewnętrzne lub sąd, o tym, że nie są w stanie małżeńskim z inną osobą.
§ 3. Podmiot przed którym został złożony wniosek o zawarcie małżeństwa przedstawia obowiązki i prawa wynikające z zawarcia małżeństwa.
Art. 3.
Osoby chcące wstąpić z związek małżeński mogą przyjąć nazwisko swojego małżonka lub używać dwóch nazwisk w formie dwuczłonowej i deklarują to w składanym oświadczeniu woli.
Art 4.
Sąd lub minister przed którym został złożony wniosek o małżeństwo odmówi możliwości wstąpienia w związek małżeński osobom jeśli te pozostają w stosunku małżeńskim z kimkolwiek innym.
Art.5.
§ 1. Małżeństwo zawierane jest publicznie przed sądem
§ 2. Podmiot udzielający małżeństwa zapytuje każdą z przyszłych stron małżeństwa czy zamierzają zawrzeć związek małżeński, a gdy oboje odpowiedzą twierdząco wzywa ich do złożenia oświadczenia woli wstąpienia w związek małżeński.
§ 3. Każda z osób zawierających małżeństwo składa oświadczenie woli przed sędzią publicznie i na głos:
Ja…. (IMIĘ I NAZWISKO PRZED WSTĄPIENIEM W ZWIĄZEK MAŁŻEŃSKI) oświadczam chęć wstąpienia w związek małżeński z …… (IMIĘ I NAZWISKO DRUGIEJ OSOBY PRZED WSTĄPIENIEM W ZWIĄZEK MAŁŻEŃSKI) oraz świadomy/a obowiązków i praw z tego wynikających ślubuję, że uczynię wszystko aby nasze małżeństwo było zgodne i szczęśliwe.
Następnie oboje przedstawiają swoją wolę, lub jej brak, o zmianach w nazwiskach.
§ 4. Po złożeniu oświadczeń woli, podmiot udzielający małżeństwa ogłasza, że na mocy ustawy o małżeństwie zostało ono zawarte.
Art.6.
§ 1. Małżeństwa nie może zawrzeć osoba pozbawiona praw obywatelskich lub uznana za PERSONA NON GRATA.
§ 2. Małżeństwa nie mogą ze sobą zawrzeć osoby będące rodzeństwem lub które są spokrewnione w linii prostej.
Art.7.
Małżeństwo zostaje uznane za nieważne i nieobowiązujące wówczas gdy:
1. Jedna z osób została przymuszona do złożenia oświadczenia woli.
2. Jeżeli nieprawdziwa okazuje się być prawdziwość tożsamości jednej z osób.
3. Jedna z osób zostaje uznana za zmarłą.
Art.8.
§ 1. Jeden z małżonków ma prawo wystąpić z wnioskiem o unieważnienie małżeństwa do sądu, kancelarii premiera lub ministra odpowiedzialnego za sprawy wewnętrzne.
§ 2. Podmiot przed którym składany jest wniosek o unieważnienie małżeństwa ma obowiązek rozmówić się z obiema stronami małżeństwa i określić powód ustania istnienia związku małżeńskiego.
§ 3. Podmiot ma prawo do ustalenia czy, któraś ze stron jest winna rozpadowi małżeństwa.
§ 4. Podmiot, jeśli winę ponosi jedna ze stron małżeństwa, ma prawo o zadecydowaniu o innym niż równy podział majątku, chyba, że małżonkowie podjęli umowę o rozdzielności majątku.
§ 5. Jeśli małżonkowie zgodnie chcą wnieść o unieważnienie małżeństwa ich majątek dzielony jest po połowie.

ROZDZIAŁ II

PRAWA I OBOWIĄZKI MAŁŻONKÓW

Art. 9.
Małżonkowie mają równe prawa i obowiązki w małżeństwie. Są zobowiązani do wspólnego pożycia, wzajemnej pomocy oraz współdziałania dla dobra ich rodziny, którą tworzą po zawarciu związku małżeńskiego.
Art.10.
Małżonkowie rozstrzygają wspólnie o istotnych sprawach rodziny, w przypadku braku porozumienia mogą zwrócić się o rozstrzygnięcie do sądu.

Art.11.
Małżonkowie mają obowiązek pomocy finansowej wobec siebie i swojej rodziny.
Art.12.
Oboje małżonkowie są odpowiedzialni solidarnie za zaciągnięte przez nich zobowiązania chyba, że podjęli stosowną umowę o rozdzielności majątkowej.

ROZDZIAŁ III

INNE

Art.13. Osoby będące w pożyciu małżeńskim wcześniej, chcące osiedlić się w republice, składają oświadczenie przed sądem, że pozostają w stosunku małżeńskim.
Art.14. Niniejsza ustawa wchodzi w życie w dniu ogłoszenia jej w dzienniku ustaw.[/left]

 

(-) 29.11.2016 Siril Vojok
Prezydent Republiki Przedruskiej
President Predruskj Republikini

Dodaj komentarz